Podsumowanie rundy zespołu dziewczęcych

Podsumowanie rundy zespołów dziewczęcych

To był debiutancki sezon dla zawodniczek piłkarskiej sekcji kobiet w Warcie Poznań, która powstała latem zeszłego roku. Piłkarki z wszystkich kategorii wiekowych zaprezentowały jednak duże umiejętności i osiągnęły wiele sukcesów, które opisali trenerzy poszczególnych grup w poniższym sprawozdaniu.

WARTA POZNAŃ JUNIORKI STARSZE (B1 – 2004-06)
I trener: Anna Jankowska
II trener: Łukasz Nowak
Zespół U-17 w rundzie wiosennej brał udział w eliminacjach wojewódzkich, w których pokonał rywalki z UAM Poznań i tym samym zyskał prawo gry w barażach do Centralnej Ligi Juniorek U-17. W spotkaniach barażowych drużyna dwukrotnie zwyciężyła z Marcusem Gdynia, osiągając fenomenalny bilans bramkowy 21:4. Dzięki temu od nowego sezonu zespół będzie rywalizował w rozgrywkach CLJ U-17. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że jest to bardzo młody zespół. Z najstarszego rocznika (2004) w całej rundzie wystąpiła tylko jedna piłkarka, natomiast na boisku zobaczyliśmy aż 11 zawodniczek z najmłodszego rocznika (2006). W czterech meczach eliminacyjnych w rundzie wiosennej wystąpiły łącznie 23 zawodniczki i 13 z nich zdobyło co najmniej jednego gola. Królową strzelczyń w tej kategorii wiekowej z dorobkiem ośmiu bramek została Barbara Wierzbińska. 

Oprócz walki o awans do CLJ U-17, zespół jednocześnie brał udział w rozgrywkach seniorskich na poziomie IV ligi. Warto odnotować, że Warta Poznań była zdecydowanie najmłodszą drużyną w tej lidze. Ze względu na przepisy dotyczące wieku, jesienią w rozgrywkach zagrało zaledwie 19 zawodniczek, natomiast na wiosnę liczba ta zwiększyła się do 28 piłkarek. W wielu meczach zawodniczki miały problemy natury fizycznej, ponieważ mierzyły się głównie z dorosłymi i ukształtowanymi rywalkami. Nadrabiały to jednak dobrą organizacją gry i umiejętnościami piłkarskimi. Z każdym meczem zawodniczki nabierały doświadczenia w grze seniorskiej i ostatecznie zakończyły debiutancki sezon na III miejscu z bilansem 10 wygranych, 4 remisów i 2 porażek, strzelając 46 goli i tracąc ich 25. Na wyróżnienie zasługuje Barbara Wierzbińska, która w 16. meczach zdobyła 14 bramek, grając na pozycji środkowej pomocniczki. Motorem napędowym była również Amelia Kadzińska, która w wielu meczach była nie do zatrzymania na lewym skrzydle. Środek pola zabezpieczały z kolei Aleksandra Betka i Malwina Czajkowska.

WARTA POZNAŃ JUNIORKI MŁODSZE (B2 – 2006-08)
I trener: Anna Jankowska
Zespół U-15 w rundzie wiosennej występował w Centralnej Lidze Juniorek do lat 15. Rozgrywki fazy grupowej (makroregion złożony z zespołów z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego zachodniopomorskiego) zespół zakończył na II miejscu, dającym awans do najlepszej ósemki w Polsce i prawo gry w 1/4 finału Mistrzostw Polski U-15. W meczu ćwierćfinałowym trafiliśmy, jak się później okazało, na mistrzynie kraju tej kategorii wiekowej, czyli zespół GKS Katowice. Mimo zakończenia rywalizacji na tym etapie, jesteśmy dumni z postawy zespołu, który w całym sezonie zdobył 27 bramek i stracił ich 11. Najwięcej goli w rundzie wiosennej strzeliła Julia Hennig (11), natomiast najwięcej asyst zanotowała Jagoda Cyraniak. W zespole grają piłkarki regularnie występujące w reprezentacji wojewódzkiej U-15. Osiem zawodniczek: Julia Tokar, Matylda Kościelak, Zofia Wojciechowska, Jagoda Cyraniak, Martyna Łuczak, Zofia Budasz, Weronika Polak i Julia Hennig reprezentowały kadrę Wielkopolski na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, w której zdobyły srebrny medal. Zawodniczki zostały również indywidualnie docenione przez PZPN. Jagoda Cyraniak i Julia Henning wzięły udział w zgrupowaniu Talent Pro, natomiast sześć zawodniczek otrzymało powołanie na zgrupowanie reprezentacji Polski U-15: Julia Tokar, Matylda Kościelak, Martyna Łuczak, Zofia Budasz, Weronika Polak, Julia Hennig. Na zgrupowanie kadry Polski do lat 17 została z kolei powołana Jagoda Cyraniak.

WARTA POZNAŃ MŁODZICZKI (D1 – 2008-10)
I trener: Violetta Biegańska
II trener: Dagmara Zawadzka
Zespół dziewcząt U-13 w rundzie wiosennej brał udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów Koziołka oraz turniejach eliminacyjnych do Mistrzostw Polski Młodziczek. Największym osiągnięciem naszej drużyny było zdobycie VI miejsca w Mistrzostwach Polski, które odbyły się w dniach 2-4 czerwca w Środzie Wielkopolskiej. Dla zespołu Warty Poznań był to debiut w tych prestiżowych rozgrywkach – jest to duża nagroda za naszą wspólną pracę włożoną podczas treningów i meczów kontrolnych. Mogłyśmy zmierzyć się z najlepszymi drużynami w Polsce i zdobyć cenne doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłym sezonie. Nasze zawodniczki zostały również wyróżnione za swoje zaangażowanie i umiejętności powołaniem na zgrupowania kadry selekcyjnej WZPN odbywającej się w marcu w Gostyniu. W tym gronie znalazły się: Olga Bartkowiak, Alicja Ossowska, Apolonia Kościelak, Katarzyna Włodarska i Michalina Szymańska. Rundę wiosenną uznajemy za bardzo udaną nie tylko pod kątem osiągnięć indywidualnych, ale również budowania zespołu.

WARTA POZNAŃ ORLICZKI (E1 – 2011-13)
I trener: Dagmara Zawadzka
Zespół dziewczynek U-11 w okresie wiosennym rozgrywał gry kontrolne, a także brał udział w Lidze Orliczek, w której zajął III miejsce, oraz w Lidze Wojewódzkiej, którą skończył na I miejscu. Nasze zawodniczki: Natasza Cyraniak, Gabriela Jakubczak, Zofia Biskupska, Kalina Zalewska i Joanna Sołtysik zostały powołane do Kadry Regionu, gdzie mogły zaprezentować swoje umiejętności na tle innych młodych piłkarek. Najstarsze dziewczynki uczestniczyły w Ogólnopolskim Turnieju Girls Cup i po zaciętej walce ostatecznie wygrały całe zawody. Co ważne, cieszy postęp oraz zaangażowanie wszystkich zawodniczek. Wykonana praca przyniosła postępy w aspekcie kontroli piłki i przestrzeni, a także gry 1×1.

Fot. Michał Kościelak