Zespół dziewczęcy Akademii Warty Poznań

Zespoły dziewczęce Akademii Warty Poznań zakończyły rozgrywki

Runda jesienna dobiegła końca. Juniorki Młodsze wczoraj po raz ostatni w tym roku wybiegły na boisko i tym samym zakończyły rywalizację wszystkich zespołów dziewczęcych Akademii Warty Poznań w ligach wojewódzkich. Dziewczyny mają za sobą świetne występy – Orliczki zostały mistrzyniami województwa, a pozostałe drużyny wywalczyły awanse do kolejnych etapów rozgrywek!

Najmłodsze zawodniczki, które szkoli trener Łukasz Nowak, wystartowały jesienią w czterech turniejach. Podczas nich rozegrały łącznie 13 spotkań, przegrywając zaledwie dwa razy. Zawodniczki popisały się również najlepszą ofensywą w grupie i zakończyły rozgrywki z 56. strzelonymi golami. Pomimo nierównej ilości rozegranych spotkań, Orliczki Warty Poznań zapewniły sobie dużą przewagę punktową i zdobyły mistrzostwo ligi wojewódzkiej po rundzie jesiennej. Na wiosnę zespół będzie bronił tytułu w takiej samej formie zawodów, czyli w trybie turniejowym.

Bardzo dobrą rundę ma za sobą również zespół Młodziczek. Podopieczne trener Violetty Biegańskiej wystąpiły w czterech turniejach i wywalczyły drugie miejsce w lidze, pokonując jednym punktem zespół Medyka Konin. „Zielone” odniosły tylko dwie porażki i tym samym awansowały do kolejnego etapu turnieju Mistrzostw Polski, czyli rozgrywek strefowych. Drużyna wiosną będzie rywalizować z zespołami z trzech województw: pomorskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego. Zawody ponownie zostaną przeprowadzone w formie turniejów piłkarskich, po których najlepsze ekipy awansują do półfinału rozgrywek.

Juniorki Młodsze, wraz z trener Anna Jankowską, zdobyły wicemistrzostwo grupy w rozgrywkach wojewódzkich i tylko raz były gorsze od rywalek. Druga pozycja dała im awans do Centralnej Ligi Juniorek U-15, w której rywalizować będą na poziomie makroregionalnym. Tak jak w przypadku Młodziczek, dziewczyny powalczą z zespołami z sąsiednich województw: lubuskiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego. Zawodniczki Warty Poznań już w ubiegłym sezonie startowały w rozgrywkach CLJ, reprezentując wówczas barwy Lejdis Luboń, jednak z powodu pandemii ligę zakończono. Dodatkowo reforma piłki kobiecej sprawiła, że zespół musiał od nowa ubiegać się o awans. Udało się to ponownie i wiosną dziewczyny sprawdzą swoje siły na poziomie międzywojewódzkim.

Trener Anna Jankowska prowadzi również zespół Juniorek Starszych, które grają w lidze U-17. Co ciekawe, ich jedynymi rywalkami jest inna poznańska drużyna – AZS UAM. Obie ekipy walczą o awans do Centralnej Ligi Juniorek, w tym celu muszą zwyciężyć w lidze, którą rozstrzygną cztery bezpośrednie mecze. Dwa z nich odbyły się jesienią. „Zielone” odnotowały zwycięstwo oraz remis, co stawia je w lepszej pozycji przed wiosennymi rewanżami. Dalszym krokiem będą mecze barażowe, do których przystąpią zespoły z ośmiu województw. Rywalizacja będzie zacięta, bowiem awansują tylko dwie drużyny.

Zawodniczki Warty Poznań udowodniły, że należą do czołowych ekip w województwie. – Uważam, że to co mogliśmy osiągnąć, to nam się udało. Mamy mistrzostwo w najmłodszej grupie oraz awanse w pozostałych, więc wiosną będziemy mogli mierzyć się z zespołami z innych województw. Do tego właśnie chcemy dążyć, by grać z zespołami z całej Polski – cieszy się trener Anna Jankowska. Zdobywane punkty to jednak nie wszystko. Celem Akademii Warty Poznań jest rozwój i progres wychowanków, którzy pod okiem wykwalifikowanych trenerów mogą doskonalić swoje umiejętności. – Najważniejsza jest nauka i rozwój tych młodych zawodniczek, a to już się dzieje. Z meczu na mecz widać postępy we wszystkich drużynach, każdy z nas, trenerów, jest bardzo zadowolony z osiągnięć swoich zespołów. Widać, że zawodniczki wyciągają wnioski i spełniają założenia meczowe. Będziemy dążyć do tego, by być jeszcze lepszym. – dodaje.

W okresie przejściowym zespoły planują mecze kontrolne z mocniejszymi zespołami, by przygotować się do rywalizacji na międzywojewódzkim poziomie. Jedno jest pewne – wiosną zawodniczki Akademii Warty Poznań dadzą o sobie znać!