Dwóch debiutantów – z Akademii Warty Poznań do pierwszej drużyny „Zielonych”

Swoje pierwsze oficjalne mecze w pierwszym zespole Warty Poznań rozegrali w sobotę 18-letni Filip Małek i starszy od niego o rok Dominik Smykowski. Obaj debiutanci trafili do I-ligowego zespołu z Akademii Warty Poznań.

Sobotni pojedynek ze Stomilem Olsztyn kończył sezon zasadniczy Fortuna 1 Ligi. Drużynę trenera Piotra Tworka czeka teraz walka w barażach o Ekstraklasę, więc w meczu z ekipą z Warmii i Mazur wystawił dość eksperymentalny skład. Wielu podstawowych zawodników albo nie znalazło się w kadrze w ogóle, albo pozostało na ławce rezerwowych.

Szansę gry dostali ci zawodnicy, którzy grali ostatnio rzadziej lub – tak jak Filip Małek – debiutowali w seniorskiej piłce. 18-latek, który może występować jako środkowy obrońca bądź defensywny pomocnik, przygotowywał się do tego występu od dawna. Był z Wartą Poznań na zimowym obozie, grał w sparingach, ale dopiero w sobotę znalazł się w składzie na mecz mistrzowski. I to od razu w podstawowej jedenastce! Rozegrał w sobotę 90 minut.

Filip Małek jest poznaniakiem. Przygodę z piłką rozpoczął w „Trzynastce”, z której na 6 lat trafił do Lecha Poznań. Od połowy 2018 roku grał i trenował w Warcie Poznań. W czerwcu podpisał dwuletni kontrakt z „Zielonymi”.

Warta Poznań - Stomil Olsztyn 1:2. Dominik Smykowski

Z kolei 19-letni Dominik Smykowski pojawił się w sobotę na boisku w 78. minucie meczu ze Stomilem Olsztyn.  Dla ofensywnego pomocnika był to pierwszy występ w seniorskim zespole Warty Poznań, klubu, w którym spędził większość swojego piłkarskiego życia. Również jest poznaniakiem i wychowankiem „Zielonych”, a ma za sobą także trzy sezony w juniorskich zespołach Zagłębia Lubin. Do Warty Poznań wrócił w 2017 roku.

Pewnie nie będą w stu procentach zadowoleni po tym meczu, ale będą wspominali ten dzień, jako ważne wydarzenie w ich piłkarskiej przygodzie – uważa trener Warty Poznań Piotr Tworek. – Występ Filipa Małka był obiecujący, tym bardziej, że musiał się przeciwstawić doświadczonemu napastnikowi Szymonowi Sobczakowi. Dominik Smykowski też zaliczył debiut, zagrał krócej, ale miał też udane zagrania.

Wcześniej w tym sezonie w ekipie „Zielonych” zadebiutowali inni wychowankowie Akademii Warty Poznań: Aleks Ławniczak i Jakub Apolinarski. W sumie, w ostatnim roku w oficjalnych meczach poznańskiego zespołu wystąpiło już 31 graczy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z MECZU

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.