Warta Poznań znów ma rezerwy. Wystartują w IV lidze

Po siedmiu latach przerwy Warta Poznań znów ma zespół rezerw. Drużyna, której trenerem został Bartosz Majchrzak, rozpoczęła już przygotowania do nowego sezonu. Zespół złożony w większości z zawodników Akademii Warty Poznań będzie występował w IV lidze.

Drugi zespół „Zielonych” został dopuszczony do rozgrywek przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. Wraca więc tam, gdzie po raz ostatni rywalizował w sezonie 2012/13. Rezerwy Warty Poznań zajęły wówczas siódme miejsce w tabeli grupy północnej IV ligi, ale nie wystartowały już w kolejnym sezonie. – Zdecydowaliśmy się na przywrócenie zespołu rezerw po to, aby na poziomie seniorskim mogli się w nim ogrywać zawodnicy Akademii Warty Poznań – mówi dyrektor sportowy Warty Poznań Robert Graf. – Chcielibyśmy, aby możliwie jak największa liczba absolwentów Akademii miała możliwość debiutu w naszej pierwszej drużynie. Aktualnie połowę kadry seniorskiego zespołu stanowią lokalni zawodnicy i chcielibyśmy tę tendencję utrzymać. Drużyna rezerw ma być inkubatorem dla młodszych graczy, a rywalizacja w IV lidze egzaminem dla nich. Zespół będzie rozgrywał swoje mecze na stadionie przy Drodze Dębińskiej, a skład będzie się opierał w 90% na zawodnikach Akademii Warty Poznań.

Trenerem drugiej drużyny „Zielonych” został 40-letni Bartosz Majchrzak, absolwent poznańskiej AWF i szkoleniowiec z licencją UEFA A. Jest on od kilkunastu lat związany z Wartą Poznań, ostatnio prowadził zespół juniorów młodszych. – Drużynę U-17 trener Majchrzak prowadził m.in. w Centralnej Lidze Juniorów. Zna więc większość zawodników, których teraz będzie miał do dyspozycji w zespole rezerw Warty Poznań. Praca w IV lidze nie jest dla niego nowością, bo ma już doświadczenie na tym poziomie rozgrywek – wyjaśnia dyrektor Graf.

Rezerwy mają już za sobą pierwsze treningi w okresie przygotowawczym oraz wygrany 1:0 sparing z Przemysławem Poznań. Sezon w IV lidze rozpocznie się w pierwszy weekend sierpnia. Po dołączeniu Warty II Poznań i KKS II Kalisz stawka liczy aż 22 zespoły. Jaki cel będzie postawiony przed drugą drużyną? – Cele są dwa: to zbieranie przez klubową młodzież doświadczenia w dorosłej piłce oraz utrzymanie się w tej klasie rozgrywkowej – mówi Robert Graf. – Być może te założenia zostaną jeszcze zweryfikowane w późniejszym etapie rozgrywek, ale na pierwszym miejscu pozostanie ogrywanie zawodników z Akademii Warty Poznań. Będzie to również spójne z nowymi regulacjami PZPN. Mówią one o tym, że zawodnicy urodzeni w 1998 roku i starsi nie będą mogli grać w meczach drużyny rezerw jeśli w sezonie rozegrają minimum 5 spotkań w pierwszej drużynie.

Pierwszym rywalem Warty Poznań w nowym sezonie będzie Olimpia Koło.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.