Podsumowanie rundy Juniorów i Trampkarzy

Podsumowanie rundy Juniorów i Trampkarzy

Miniony sezon był dużym wyzwaniem dla naszych najstarszych grup młodzieżowych. Trzy roczniki występowały w rozgrywkach centralnych i zdobywały doświadczenie w starciach z mocniejszymi rywalami, z kolei inni rywalizowali w starszej kategorii wiekowej. O sukcesach i systematycznym rozwoju zawodników opowiedzieli trenerzy Juniorów i Trampkarzy w podsumowaniu rundy wiosennej sezonu 2020/21.

WARTA POZNAŃ JUNIORZY STARSI (A1 – 2002/03)
I trener: Przemysław Bereszyński
II trener: Marcin Winiecki
Drużyna Juniorów Starszych w sezonie 2020/21 miała dwa cele: awansować do Centralnej Ligi Juniorów U-18 oraz wesprzeć jak największą liczbą zawodników zespół rezerw. W pierwszej kolejności zawodnicy musieli w rundzie jesiennej zwyciężyć w Wojewódzkiej Lidze Juniorów Starszych, a następnie w rundzie wiosennej w Makroregionalnej Lidze Juniorów pokonać siedmiu przeciwników aspirujących do awansu do CLJ. Nasi Juniorzy w obu rundach stanęli na wysokości zadania. Najpierw na szczeblu wojewódzkim wygrali wszystkie 14 spotkań, następnie w Lidze Makroregionalnej zgromadzili 32 punkty i w decydujących meczach pokonali najgroźniejszych rywali: Chemik Bydgoszcz (4:0) i Elanę Toruń (5:1). Trudno wystawiać indywidualne opinie po takim sukcesie, ponieważ każdy z zawodników miał w nim olbrzymi udział. Siłą zespołu było wiele indywidualności, które w trakcie sezonu zrobiły bardzo duży progres, ale przede wszystkim stanowiły zmotywowany, silny, zgrany i bardzo świadomy zespół. Wyróżnialiśmy się na tle przeciwników organizacją gry zarówno w ataku, jak i obronie. Na uwagę zasługuje fakt zdobycia aż 150 bramek na przestrzeni całego sezonu, co w kategorii wiekowej Juniorów Starszych jest z pewnością dużym osiągnięciem. Cieszy również fakt, iż praktycznie każdy z zawodników dostał szansę zaprezentowania swoich umiejętności w drużynie Warty II Poznań w rozgrywkach IV ligi lub Pucharu Polski.

WARTA POZNAŃ JUNIORZY MŁODSI (B1 – 2004)
I trener: Kamil Szulc
II trener: Łukasz Goiński
Drużyna Warty Poznań U-17 była złożona z zawodników urodzonych w roku 2004 i 2005. Zespół wiosną rywalizował w Centralnej Lidze Juniora Młodszego gr. B, którą zakończył na piątym miejscu. Zawodnicy rozegrali 14 spotkań ligowych i zdobyli łącznie 17 punktów. Odnieśli 5 zwycięstw (najwyższe z FASE Szczecin 3:0) i 7 porażek (najwyższa 1:5 z Pogonią Szczecin), dwukrotnie wynik meczu zakończył się remisem. Najlepszym strzelcem drużyny został Jakub Juchacz, który trafił do bramki rywali 5 razy. Z kolei najwięcej asyst zaliczył Bruno Siedlecki, który wykreował kolegom z zespołu 3 sytuacje bramkowe. Najdłużej przebywającymi zawodnikami na boisku w trakcie rozgrywek ligowych byli: Jakub Bylina (1145 minut), Oliwier Dobosz (1110 minut) i Szymon Michalski (1077 minut).

WARTA POZNAŃ JUNIORZY MŁODSI (B2 – 2005)
I trener: Albert Gośliński
II trener: Mateusz Zawalski
Zespół Juniorów B2 występował w Lidze Wojewódzkiej B1 gr. 2, gdzie miał możliwość rywalizacji ze starszymi kolegami. Warto zauważyć, że przed sezonem w drużynie pojawiło się sporo nowych twarzy, które wniosły dodatkową energię i jakość do zespołu. W trakcie sezonu zawodnicy charakteryzowali się dużą determinacją oraz zaangażowaniem na boisku, co w połączeniu ze skutecznym i mądrym realizowaniem założeń przedmeczowych dało drużynie mistrzostwo Ligi Wojewódzkiej z przewagą 11. punktów nad drugim zespołem. Wynik ten pozwolił na rozegranie finałowego meczu z pierwszym zespołem z grupy 1. Spotkanie to zostało rozegrane z Polonią Poznań i, mimo wielkiego upału, oba zespoły pokazały charakter i wolę walki do końcowego gwizdka. Mecz zakończył się zwycięstwem 6:2 dla Warty Poznań, a najlepszym zawodnikiem na boisku był Bartosz Sass. W trakcie całego sezonu zdobyliśmy aż 81 bramek, tracąc przy tym zaledwie 16. Najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu został Alan Adamowicz, który po świetnej rundzie jesiennej został przesunięty do zespołu B1.

WARTA POZNAŃ TRAMPKARZE (C1 – 2006)
I trener: Patryk Czubak
II trener: Wojciech Janicki
Analizując grę zespołu i poszczególnych zawodników na tym etapie wiekowym, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim czynniki takie jak postęp, rozwój, uzyskiwanie coraz większej kontroli i podejmowanie świadomych rozwiązań na boisku. Rozpoczniemy jednak od krótkiego podsumowania wyniku sportowego, z którego nie do końca jesteśmy zadowoleni. Uważamy, że wiele spotkań powinniśmy przechylić na naszą korzyść, tym bardziej, że wielokrotnie prowadziliśmy grę. Niestety, w kluczowych momentach zabrakło zimnej krwi i doświadczenia w pojedynkach ze zdecydowanie silniejszymi zespołami, więc z pewnością odczuwamy niedosyt. Patrząc jednak na aspekt indywidualnego rozwoju zawodników, możemy być bardzo zadowoleni. Potwierdzeniem tego są powołania na konsultacje do kadry narodowej Igora Skrobały i Mateusza Lechowicza, a także odkrycia nowych, „kluczowych” postaci, również z zespołu U-14. Wzrost świadomości, umiejętne zajmowanie miejsca w przestrzeni, wykonanie techniczne poparte obserwacją, a także aspekty mentalne (kontrola emocji, przekraczanie granic pod kątem koncentracji i realizacji zadań) mogą dać ocenę tylko pozytywną. Podobnie należy ocenić zachowania zespołowe – w tym aspekcie widać największą różnicę na plus, zarówno pod kątem atakowania, jak i bronienia. W każdym kolejnym meczu i treningu jakość gry oraz powtarzalność zachowań wchodziła na coraz wyższy poziom. Różnica między pierwszym, a ostatnim treningiem była diametralna. Najważniejsze, że zawodnicy sami to czują, dzięki czemu wszystko nad czym pracowaliśmy stało się naturalne.

WARTA POZNAŃ TRAMPKARZE (C2 – 2007)
I trener: Jakub Budych
II trenera: Kostas Milonas
Zawodnicy z rocznika 2007 rozpoczynali rundę wiosenną z pozycji lidera I Ligi Wojewódzkiej. Niestety, nie udało się utrzymać tego miejsca do końca i ostatecznie zespół zdobył wicemistrzostwo. Bilans drużyny na koniec rozgrywek to 14 zwycięstw, 1 remis i 3 porażki. Warto dodać, że czterech zawodników (FIlip Malchrowicz, Jakub Ganowski, Mikołaj Górny, Piotr Kruk) wspierało również zespół Trampkarzy C1, który występował w Centralnej Lidze Juniorów U-15. Z pewnością zaprocentuje to w przyszłym sezonie, gdy będziemy starali się o powrót do elitarnych rozgrywek. Na dodatkowe wyróżnienie zapracowali Mikołaj Górny i Piotr Kruk, którzy zostali powołani na Mistrzostwa Polski kadr wojewódzkich.