Podsumowanie rundy jesiennej Juniorów i Trampkarzy w Akademii Warty Poznań

Podsumowanie rundy jesiennej Juniorów i Trampkarzy

Trenerzy najstarszych roczników Akademii Warty Poznań podsumowali występy swoich podopiecznych w pierwszej części sezonu. Nie zabrakło sukcesów zespołowych oraz indywidualnych wyróżnień!

JUNIORZY STARSI A1
I trener: Przemysław Bereszyński
II trener: Marcin Winiecki

Runda jesienna była bardzo udana w wykonaniu najstarszego zespołu Akademii Warty Poznań. Juniorzy Starsi rozgrywali swoje mecze w Lidze Wojewódzkiej, zwyciężając we wszystkich 13 spotkaniach, zdobywając 103 bramki i tracąc zaledwie 5.

Najlepszymi strzelcami zespołu okazali się Eryk Wlaźlak (12 bramek), Wiktor Król (11) oraz Mikołaj Dorsz (10), zaś najwięcej asyst uzyskali Wiktor Król (13 asyst), Eryk Wlaźlak (8) oraz Mateusz Liszyński i Dominik Winkel (po 7).

W nadchodzącej rundzie wiosennej nasi podopieczni rywalizować będą w Makroregionalnej Lidze Juniorów Starszych. W walce, której stawką będzie awans do Centralnej Ligi Juniorów U-18, zmierzą się z ekipami Elany Toruń, Chemika Bydgoszcz, Bałtyku Gdynia, Jantara Ustka, Vinety Wolin, Błękitnych Stargard oraz Akademii Piłkarskiej Reissa. Rywalizacja będzie zacięta, ponieważ tylko zwycięzca rozgrywek uzyska awans do CLJ U-18. Początek zmagań już na początku marca, a w najbliższym czasie Juniorzy Starsi rozegrają mecze kontrolne między innymi z drużynami Lecha Poznań, Chrobrego Głogów czy Ruchu Chorzów.

JUNIORZY MŁODSI B1
I trener: Kamil Szulc
II trener: Łukasz Goiński

Juniorzy Młodsi Warty Poznań, czyli drużyna złożona z zawodników urodzonych w roku 2004 i 2005, zakończyła jesienne rozgrywki w Centralnej Lidzie Juniora Młodszego w grupie B na piątym miejscu. Nasi zawodnicy rywalizowali w najbardziej wyrównanej CLJ w Polsce, w której do ostatniej kolejki toczyła się walka o utrzymanie, a także o drugie miejsce.

Młodzi zawodnicy rozegrali 14 spotkań ligowych, zdobywając w nich 20 punktów. Odnieśli 6 zwycięstw (najwyższe z AP Reissa i Arką Gdynia po 4:0) i tyle samo porażek (najwyższa 0:5 z Lechem Poznań). W dwóch spotkaniach wynik meczu zakończył się remisem. 

Najlepszym strzelcem drużyny został Jakub Juchacz. Młody napastnik do bramki rywali trafił 7 razy. Z kolei najwięcej asyst zaliczył Adam Pacholski, który wykreował kolegom z zespołu 6 sytuacji bramkowych. Najdłużej przebywającymi zawodnikami na boisku w trakcie rozgrywek ligowych byli Filip Jakubowski (1239 minut), Bruno Siedlecki (1198 minut) i Adam Pacholski (1111 minut).

Warto również podkreślić, że na początku okresu przygotowawczego (w lipcu) do starszych zespołów przesunięci zostali następujący zawodnicy: Aleksander Kultys, Mateusz Liszyński, Adrian Rudawski oraz Szymon Sarbinowski do zespołu Juniora Starszego A1, Mikołaj Stangel do II zespołu, natomiast Leo Przybylak do I zespołu, w którym jednak nie odnotował żadnego występu ligowego.

JUNIORZY MŁODSI B2
I trener: Albert Gośliński
II trener: Mateusz Zawalski

Było to dla nas bardzo owocne pół roku. Pozyskaliśmy wielu utalentowanych zawodników z całej Polski i dzięki ciężkiej pracy, którą wkładaliśmy każdego dnia, było widać efekt naszych starań. Runda jesienna w naszym wykonaniu była bardzo dobra. Wygraliśmy swoją grupę Ligi Wojewódzkiej w roczniku starszym, czyli B1, z bilansem bramek 46:10. Pierwsze miejsce premiowało nas do barażu o Centralną Ligę Juniorów U-17, ale ze względu na to, że mamy już zespół na tym poziomie, a dwóch drużyn niestety nie możemy mieć, odstąpiliśmy baraż zespołowi z drugiego miejsca w tej grupie.

Mimo, że graliśmy z zawodnikami o rok starszymi, liga nie była tak wymagająca jak byśmy sobie tego życzyli, dlatego dużą wagę przywiązywaliśmy do gier kontrolnych z zespołami mocniejszymi. Wygraliśmy m.in. z ŁKS-em Łódź, Nielbą Wągrowiec, Polonią Poznań oraz TPS-em Winogrady Poznań (Junior Starszy), co było efektem realizacji naszych założeń i dobrej gry. Zdarzyły nam się jednak mecze, gdzie ulegliśmy m.in. Lechowi Poznań i Błękitnym Wronki, ale porażki te dużo nas nauczyły i jesteśmy z tego zadowoleni.

Warto dodać, że w każdym meczu graliśmy otwartą piłkę opartą na wysokim pressingu oraz budowaniu gry od tyłu w fazie atakowania. Naszym DNA jest gra, w której chcemy dominować i grać bardzo odważnie, przez co dużo bramek zdobywaliśmy, ale też w niektórych meczach sporo tych goli traciliśmy. Jedno było pewne – oglądając mecze naszego zespołu, nie można było się nudzić.

TRAMPKARZE C1
I trener: Paweł Kalinowski
II trener: Wojciech Janicki

Nasz zespół jako jeden z nielicznych roczników, musiał przez sytuację epidemiczną dwukrotnie grać o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15 (1 miejsce U-14; 1 miejsce U-15). Zawodnicy zrealizowali cel sportowy, na który czekali półtora roku. Wcześniej pandemia uniemożliwiła im uczestnictwo w barażach w kategorii U-14 w sezonie 2019/2020. W rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 ponownie pokazali, że miejsce w CLJ U-15 im się należy i na to ciężko zapracowali. Mamy zespół fantastycznych ludzi, który udowodnił, że wynik może być efektem, a nie celem.

Mamy za sobą bardzo dobrą rundę, w której wygraliśmy wszystkie mecze. Zespół zdobył maksymalną ilość 33 punktów i zakończył rok z bilansem bramkowym 60:11. W perspektywie całego sezonu awans do CLJ wywalczyło 28 zawodników (w tym 6 zawodników młodszych) Akademii. Mamy nadzieję, że w ciągu czterech lat w jak największej liczbie zasilą kadrę pierwszego zespołu. W poprzednim sezonie w kategorii U-14, które są ostatnią kategorią kadry WZPN, powołania otrzymywali: Borys Ołeniak, Aleksander Marciniak, Igor Skrobała, Łukasz Wiśniewski, Filip Pytlewski, Dawid Szpakowski, Aleks Jechura. Natomiast w tym sezonie na zgrupowania udali się zawodnicy urodzeni w 2007 roku: Piotr Kruk i Jakub Ganowski.

Warto też podkreślić, że łącznie na czterech meczach pojawili się selekcjoner reprezentacji Polski U-17 Marcin Dorna i selekcjoner reprezentacji Polski U-15 Rafał Lasocki. Selekcjonerzy zwrócili uwagę na siedmiu zawodników, którzy w przypadku dobrych występów w CLJ mają szansę zostać zaproszeni na konsultację selekcyjną reprezentacji Polski U-15 oraz do programu PZPN Future. 

TRAMPKARZE C2
I trener: Jakub Budych
II trener: Kostas Milonas

Runda jesienna sezonu 2020/2021 dla zawodników Trampkarzy C2 oznaczała wejście do piłki 11-osobowej. Cały ten półroczny okres był dla zawodników oraz dla sztabu wyzwaniem, a także dużym sprawdzianem pod względem dojrzałości, charakteru oraz umiejętności. Możemy śmiało powiedzieć, że zaliczyliśmy go na ocenę dobrą.

Okres przygotowawczy zakończyliśmy prestiżowym turniejem SGB Jarocin, w którym zajęliśmy I miejsce. Rozgrywki WZPN, w których bierzemy udział (I liga wojewódzka), również zakończyliśmy na I miejscu. Na szczególną uwagę zasługują tutaj dwa wygrane mecze wyjazdowe z Błękitnymi Wronki 2:1 oraz Lechem Poznań 2008 5:0. Jedyną naszą porażką jest wyjazdowy mecz z Sucharami Suchy Las, który przegraliśmy 0:3.

Mimo, że ostatnia kolejka ligowa została rozegrana w połowie listopada, to ostatni mecz kontrolny zagraliśmy 19 grudnia (grając w każdy weekend). Dwie z tych gier zapadły nam najbardziej w pamięć – wysoka wygrana z Polonią Środa Wlkp. 2006 8:2 i tydzień później wysoka porażka z Zagłębiem Lubin 0:6.

Na indywidualne wyróżnienia w tej rundzie zasługują Filip Malchrowicz, Antoni Roth, Mikołaj Górny, Jakub Ganowski (trenuje i gra z rocznikiem 2006) oraz Paweł Ratajczak. Wszyscy pozostali zaprezentowali się na równym poziomie i, co ciekawe, nie było zawodnika, który w tej rundzie zagrałby poniżej oczekiwań. Dodatkowo z powodzeniem radzili sobie u nas zawodnicy z rocznika 2008 – Kacper Czyż oraz Milan Wojtaszek.

Na prawdziwą weryfikację przyjdzie czas za pół roku, kiedy będziemy mogli mierzyć się z najlepszymi zespołami w kraju. Do tego czasu czeka nas bardzo dużo ciężkiej pracy zarówno grupowej, jak i indywidualnej.

Fot. Arka Gdynia