Akademia Warty Poznań kluby partnerskie LKS Slesin

Warta Poznań rozpoczyna współpracę z klubami partnerskimi

Poznański klub stawia na rozwój nie tylko własnej Akademii Piłkarskiej, ale chce również wspierać mniejsze kluby w szkoleniu młodzieży i przygotowaniu zawodników do gry na najwyższym poziomie. W tym celu powstała inicjatywa partnerska, której celem jest wzmacnianie środowiska sportowego i budowanie ośrodków, które zapewnią młodym zawodnikom odpowiednie warunki rozwoju. Pierwszym klubem partnerskim został LKS Ślesin z okręgu konińskiego.

Wybór ślesińskiego klubu nie jest przypadkowy. Przede wszystkim jest to klub perspektywiczny, który stawia na wychowanie młodzieży i nieustannie się rozwija. I nie mowa tylko o infrastrukturze treningowej, lecz podejściu do szkolenia zawodników. – Zwracamy dużą uwagę na jakość pracy i zaangażowanie. W Ślesinie jest duże wsparcie klubu i prezesa dla dzieci oraz trenerów, chęć stworzenia dobrych warunków, które już są i będą jeszcze lepsze. Jest to dla nas bardzo ważna rzecz – argumentuje Wojciech Tomaszewski, dyrektor Akademii Warty Poznań. LKS współtworzy również szkołę mistrzostwa sportowego oraz organizuje uczniom dojazdy do placówki, wszystko po to, by wspomóc ich ścieżkę nauki. Taką koncepcję chce wspierać Warta Poznań, dzieląc się swoją metodologią i narzędziami szkoleniowymi.

Współpraca między klubami opiera się na równym partnerstwie, które daje korzyści obu stronom. Wzmacnianie lokalnych środowisk wpłynie na poprawę szkolenia w całym województwie, podwyższając tym samym stopień rywalizacji. Zawodnicy będą mogli mierzyć się z trudniejszymi przeciwnikami, co pomoże im rozwijać swoje indywidualne umiejętności. To z kolei stworzy im możliwość dalszej kariery, już na najwyższym poziomie piłkarskim.

– Sztuką jest, by nie wynajdywać pojedynczych zawodników z całego województwa, ale żeby w danym ośrodku stworzyć takie warunki, aby w tym jednym miejscu było jak najwięcej takich talentów. Chcemy nie tylko obserwować, lecz wspierać wartości szkoleniowe, pokazać, jak my pracujemy. Im więcej ośrodków będzie szkoliło na najwyższym poziomie, tym będziemy mieli lepszych zawodników i to z korzyścią dla wszystkich – tłumaczy Patryk Czubak, odpowiedzialny za metodologię i analizę w Warcie Poznań.

Ważny w kontekście przygotowania zawodnika jest również aspekt mentalny, który często decyduje o jego dalszej karierze. Szkolenie w ośrodkach ma nie tylko rozwijać technikę i poziom sportowy, ale też wskazywać na rzeczy związane z dobrym odżywianiem oraz stylem życia sportowca. Kluby wspólnie chcą uczyć dzieci tych wartości oraz oswajać je z koniecznością zmiany otoczenia, która często występuje w tym sporcie. Warta Poznań oferuje szkolenia w swojej bazie treningowej, jednak dopiero wtedy, gdy zawodnik będzie na to gotowy. – Nie taki jest cel, by tych chłopców wyciągać do naszego klubu. Chcemy wspierać taki kluby, jak LKS Ślesin, by same coraz lepiej szkoliły. Jeżeli wspólnie dojdziemy do wniosku, że to jest najlepszy moment dla danego zawodnika, żeby opuścił dom i przyjechał do Poznania w trochę inne środowisko, to wtedy będziemy chcieli dać mu szansę u nas. – mówi Wojciech Tomaszewski.

Oba kluby póki co pozostają w kontakcie zdalnym, ze względu na trwającą sytuację epidemiczną. Jest to jednak czas na wymianę doświadczeń szkoleniowych i opracowania wspólnego planu rozwoju, który wkrótce zostanie wprowadzony w życie.